www.ogarnij-japonski.pl

Jak nauczyć się języka japońskiego?

japonia budynek

Na pierwszy rzut oka nauka języka japońskiego wydaje się szalenie ciężkim wyzwaniem.  Różne systemy pisma, struktury zdań i sposoby wymowy wpływają na to powszechnie błędne przeświadczenie, które w tym wpisie postaramy się zdementować. Nauka japońskiego może, lecz nie musi być trudna.

Najważniejszym jest rozdzielenie nauki na poszczególne etapy.

W tym artykule przedstawiamy najskuteczniejszą ścieżkę nauki, dzięki której szybko opanujesz podstawy języka japońskiego..


Niezbędne kroki do nauki języka japońskiego to:

  1. Nauka czytania i pisania hiragany
  2. Nauka czytania i pisania katakany
  3. Zrozumienie kanji
  4. Nauka kanji
  5. Nauka wymowy

Jak sam pewnie widzisz, zdecydowaną większością w drodze do nauki języka japońskiego jest czytanie i pisanie. Jeśli opanujesz powyższe systemy pisma, dalsza nauka będzie jedynie formalnością.


Nauka czytania i pisania Hiragany

Składająca się z 46 znaków fonetycznych Hiragana jest niczym innym jak skryptowym zapisem dźwięków języka japońskiego. Opanowanie tego systemu pisma jest szalenie istotne w początkowej fazie nauki, ponieważ dzięki niemu szybko nauczysz się podstaw wymowy. Im więcej czasu poświęcisz Hiraganie, tym  łatwiejsze będą dalsze etapy nauki języka japońskiego. Hiraganę łatwo rozpoznać po zaokrąglonych końcówkach znaków:Nauka czytania i pisania Katakany

Drugi w kolejności alfabet, jaki powinieneś opanować. Katakana reprezentuje te same sylaby co hiragana. Jedyną różnicą pomiędzy systemami jest zapis i przeznaczenie użytkowe.

Katakana służy do zapisu zapożyczeń z języków obcych, nazw własnych i podkreślania wybranych wyrazów.

Katakanę i Hiraganę wymawiamy identycznie! Jedyną rzeczą, jaką musisz opanować, jest zapis poszczególnych sylab.


Zrozumienie i nauka Kanji

Jak sam pewnie zauważyłeś, nauka hiragany/katakany nie jest niczym strasznym. Jest to co do zasady czysta pamięciówka. Wkucie wymowy i zapisu dwóch powyższych systemów statystycznie zajmuję uczniom miesiąc, a bardziej zmobilizowanym do dwóch tygodni.

Ostatnim, a zarazem najcięższym krokiem do opanowania podstaw języka japońskiego jest nauka kanji. Są to zapożyczone z chińskiego znaki logograficzne, które mieszane z katakaną i hiraganą tworzą język japoński.

Kanji to sposób na zapis słowa w jednym znaku. Znacząco optymalizuje i strukturyzuje cały język japoński. Przykład:

Woda w języku japońskim to „mizu”.

Zapis wody w Hiraganie  -> みず -> „mi” „zu”
Natomiast w kanji: 水

Znajomość znaków kanji jest obowiązkowa do umiejętności czytania i poprawnego zapisu w języku japońskim. Opanowanie kanji to kamień milowy w nauce języka japońskiego, po którym śmiało można stwierdzić, że najgorsze już za nami.

Zła wiadomość: Istnieje ponad 50 tys. znaków kanji.

Dobra wiadomość: Statystyczny dorosły mieszkaniec Japonii zna od 2000 do 4000 kanji.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zdecydowana większość znaków nie jest używana w mowie codziennej, przez co nie ma potrzeby nauki specjalistycznych wyrażeń w kanji do biegłego komunikowania się. Nauczenie się 2 tysięcy znaków to poziom ucznia szkoły średniej, a do przeczytania 80% japońskich treści musisz nauczyć się zaledwie 1000 kanji.

Gramatyka w języku japońskim nie jest aż tak ciężka, jak mogłoby się wydawać. Jedną z najtrudniejszych rzeczy do opanowania dla obcokrajowców, którzy chcą nauczyć się języka polskiego, jest nauka odmiany przez przypadki. Dobra wiadomość dla przyszłych adeptów języka japońskiego – w nim owej odmiany nie uświadczymy! Poza tym, japońskie wzorce gramatyczne nie różnią się od tych, których używamy w języku polskim na co dzień.
Istotną różnicą sprawiającą trudność może stanowić struktura zdań: PODMIOT + DOPEŁNIENIE + ORZECZENIE.


Jak ułatwić i przyspieszyć naukę języka japońskiego?

Na samym początku zrozum trzy powyższe systemy pisma. Dopóki nie opanujesz ich do perfekcji, nie myśl o dalszych etapach. Najczęstszą przyczyną poddania się w nauce nowego języka jest wzięcie na głowę zbyt dużej ilości materiałów.

Nie chodzi o to, żeby zasypać się wszystkim na raz i nie widzieć, za co się zabrać. Nauka języka to nie sprint, a maraton. Małymi krokami, powoli do celu.

Ogarnij Japoński” – wszystko w jednym miejscu

Aplikacja mobilna stworzona dla osób początkujących, stanowiąca kompendium wiedzy na temat języka japońskiego. Prowadzona przez kwalifikowanych lektorów, posiadająca kursy video, przemyślany cykl nauki i liczne materiały do pobrania. Absolutny must-have dla osób, które cenią sobie swój czas i nie chcą tracić go na szukanie wszystkiego na własną rękę.


1. Systemy pisma w jednym miejscu

Nauka hiragany i katakany nigdy nie była tak prosta. Aplikacja posiada specjalny moduł ułatwiający naukę zarówno wymowy, jak pisania japońskich znaków. Dzięki temu możesz poszerzać swoją wiedzę w każdy miejscu, niezależnie, gdzie jesteś.2. Podział na lekcję

Cała nauka podzielona jest na poszczególne etapy, tak abyś mógł stopniowo przyswajać nowe zagadnienia. Lekcje prowadzone są w formie wideo przez certyfikowanych nauczycieli języka japońskiego.3. Test wiedzy

Każda lekcja zakończona jest testem podsumowującym, dzięki któremu w szybki sposób możesz zweryfikować swój stan wiedzy. Obejmują one różne zagadnienia, od gramatyki, przez słownictwo, aż do sentencji japońskich. Dodatkowym atutem jest fakt, iż w dowolnym momencie możesz wrócić do danego testu, jeśli zajdzie taka potrzeba.4. Materiały do nauki

Twórcy aplikacji nie próżnowali. Każda lekcja posiada materiały do pobrania, które znacznie ułatwiają samodzielną pracę. Znajdziesz w nich między innymi najważniejsze elementy z danej lekcji i gotowe tablice do nauki pisma japońskiego.


 

Ogarnij japoński! Z nami to nic trudnego!

Zapraszamy do 7 dniowego, darmowego okresu próbnego!

przycisk google play